יום רביעי, 8 ביולי 2020

"הנאה וסיפוק - לא אותו דבר", קיבוצי'לה ו"קרייתונו"-ספרי ועיון בהמלצה חמה במיוחד.

שלושה ספרי עיון מסקרנים במיוחד במרכז רשומת ההמלצה הפותחת בשורות אלו. שני ספרי מקום שנכתבו על ידי מי שאהבתם לנוף ילדותם נגעה בהם ועדיין וספר שכולנו ראויים להיות חלק מקהל היעד שלו ועוסך במניות האדם. מקווה שתסתקרנו ותרצו לקרא עוד יותר... 
"הנאה וסיפוק - לא אותו דבר" מאת  גדעון שפירא
עקרונות המיניות בטבע ובין בני האדם


המיניות שלנו בני האדם מלווה אותנו לאורך חיינו ובאה לידי ביטוי בכל מקום. בצורת הלבוש, באופן בו אנו מדברים ומתנהגים בחברה, בקשרים, בחברויות וכמובן בדרך בה אנו מחנכים את ילדינו. ברור מעל לכל ספק כי הגישה לפיה אנו מתייחסים או מתעלמים מעצמינו כיצורים מיניים משפיעה על התפיסה העצמית שלנו בבית, בחברה כחלק מהערך העצמי שלנו ותחושת המסוגלות. 

בעולם בו היחסים המיניים התפתחו לצורך שימור החיים בלבד, בני האדם הסבו אותם למטרות שהם קובעים ואשר רק מיעוטן הוא ליצירת חיים חדשים. אמנם את רוב יחסי המין הם מקיימים להנאה ואף לסיפוק, אולם לא חסרות גם פגיעות בזולת.

חדש על מדף ספרי העיון הספר "הנאה וסיפוק לא אותו דבר", ספר המביא את עקרונות המיניות בטבע ובין בני האדם. בין פרקי הספר: טבע ומין-המים,  טבע ומין-היבשה, האדם כמערכת מינית אוטונומית, אורגזמה, אנטומיה של סיפוק, מוסר מיני, פורנו צמיחה וחינוך, הנאה וסיפוק-לא אותו דבר.

"שיא היצירתיות בין יצורי הטבע, הוא ללא ספק יכולתם המופלאה לברוא חיים מתוך עצמם".  "הנשים מסוגלות לחוות אורגזמה, כתוצאה מקיומו של דגדגן או דגם אבר מין גברי גם בגופן".  "היחסים המיניים הם מגורמי הקשר, השמחה, התענוג, הסיפוק ואף הבריאות הגופנית והנפשית המעולים ביותר". (מתוך הספר)

גדעון שפירא, מחנך, צלם טבע, אמנות ומופשט. סיים בהצטיינות תואר שני בפילוסופיה בתחום המוסר והערכים וכן, כתב תואר שלישי בפילוסופיה של החינוך, מבלי לסיימו פורמלית.

"הספר מעניין ומקורי" - פרופ' אורי שיינס, כיהן כראש החוג לזואולוגיה באוניברסיטת חיפה.
"רק חבל שלא קראתי את הספר כאשר הייתי צעיר יותר" - ד"ר יורם גלעדי, רופא נשים, מומחה לטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית.

"הנאה וסיפוק לא אותו דבר – עקרונות המיניות בטבע ובין בני האדם" מאת גדעון שפירא. הוצאת "ספרי ניב", 105 עמודים. מחיר לצרכן 68 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה.
  קרייתונו מאת דליה גבריאלי נורי


גם בנסיבות 80 שנותיה של העיר ומעצם היותה בעלת 40 אלף תושבים, עדיין אפשר לספור על כף יד אחת את הפעמים שהגעתי לעיר קרית אונו. עיר בזכות עצמה שלא הפגישה אותי יותר מידי פעמים עם אירועים ומטלות שהצטלבו ביום יום שלי.  קרית אונו היא לא רק נקודת ציון אסטרטגית בגוש דן, היא בעיקר מוקד תרבותי מעניין, ייחודי, מקורי, מלא השראה וגדוש בעשייה, שראוי מאוד להכירו וכעת יש לכם הזדמנות טובה לעשות בעזרת הרומן "קרייתונו" מאת פרופ' דליה גבריאלי נורי.

סוד משפחתי אפל, ילדות מאושרת בקריית אונו, חומרי ארכיון ולא מעט דמיון. אלה הם החומרים מהם עשוי הספר הזה. על פני מאה שנה, משנות העשרים של המאה העשרים ועד ימינו, מכפר אונו ועד סלוניקי, מתל אביב ועד המושבה משמר הירדן, הרומן הזה לא מפסיק להפתיע. במבט נשי, ילדי וגם בוגר, בנימה משועשעת שמתחתיה רוחש לא מעט כאב נע רומן הביכורים הבשל הזה.
הספר מוקדש לקריית אונו, אך שזורה בו עלילה של רומן אפל. הוא שופך אור על כמה נקודות ציון חשובות בתולדות העיר והוא עושה זאת בדרך ייחודית בסגנון "ביוגרפיה מקומית". זו אינה עוד אנציקלופדיה עם עובדות היסטוריות ומסמכים מלב הארכיון. אלה שיחות מרתקות עם אנשים שמהווים את הלב הפועם של היישוב על שלל החוויות שצברו לאורך השנים.
תקראו מדוע ניסה עזריה רפאל לירות באשתו כשחזר מהמשמר האזרחי בעצם ימי מלחמת העולם? מדוע נאלצה סבתא יהודית לצפות בילדיה הקטנים רק מבעד לשלבי החלון של כיתה אחת בגימנסיה הרצליה? איך בונים אוהל סיירים ולמי זה נחוץ?

קרייתונו של שנות השבעים והשמונים מתגלה כחממה אנושית, ירוקה ומוארת, מקום שכיף לגדול בו. בו בזמן ההסתכלות המאוחרת מעוררת שאלות נוקבות אודות דור שנות השישים, ''דור סנדוויץ' חסר תהילה' שבגר בארץ. על ילדות ועל אימהות, על אושר ועל ספקות, על שמחות קטנות ומכאובים גדולים, 'קרייתונו' הוא קלידוסקופ צבעוני, טיפת מים אנושית אחת שחורגת הרבה מעבר לזמן והמקום.
דליה גבריאלי נורי היא פרופסור לתקשורת ולתרבות ישראלית. נולדה בתל אביב בשנת 1963 והיא תושבת קריית אונו מאז שנת 2001. מרצה וחוקרת במכללה האקדמית הדסה בירושלים בחוג לפוליטיקה ותקשורת ועמיתה במכון טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית. קרייתונו הוא הרומן הראשון שלה שרואה אור במסגרת חגיגות שמונים שנה לקריית אונו.

פרופ' דליה גבריאלי נורי: "הספר קרייתונו מספר את הסיפור של ילידי שנות השישים והשבעים. הוא חצי מחקרי וחצי ספרותי ומעל הכול, אני מקווה שהוא מספק חוויית קריאה מורכבת. במשך ארבע שנים ישבתי בספריה העירונית שנמצאת מתחת לבית שלי, ושם בחדר קטן שוכן ארכיון העיר. מי שמנהל את הארכיון הוא איש זוכר-כל בשם רענן רשף. הוא בן 85 וזוכר כל פרט שקשור להיסטוריה של העיר. בהתחלה הגעתי מתוך סקרנות מחקרית. אבל לאט לאט החלטתי שכדאי לשתף את התושבים בהיסטוריה של המקום שהם גרים בו. כך יצא ספר שחלקו היסטוריה וחלקו רומן ספרותי".
ליאת גרוסמן-תמיר, יועצת ראש העיר קרית אונו למעמד האישה: "רעיון הספר הוא רעיון מקורי של דליה, לא נתקלתי בספר כזה. פחדתי מהעבודה הרבה שבכתיבת הספר ומכך שזה פרויקט ארוך,  אבל דליה לקחה את זה מכל הלב. היה כיף להתגייס ולעזור כי הרגשתי שזה נובע ממקום אמיתי. יש הרבה אנשים בקריית אונו שבגרו ועזבו ומתגעגעים מאוד לעיר. הספר תורם לחיזוק תחושת המקום, לתחושת קהילה לאורך דורות. אני חושבת שזה ספר שמבטא תרבות עירונית ששם אותנו על מפת התרבות הארצית. אבל אסור להתבלבל. זה ספר שמתבונן במבט נוקב על תהליכים שקרו בישראל. הוא למשל בודק מחדש 'גבורה' ונותן מקום לנשים גיבורות בדגש חדש: לא רק גבורה צבאית, אלא גם גבורה של הישרדות, גבורה של חיי יום יום. זה ספר שמכבד את החוכמה הנשית, התבונה והכוח הנשי".

 "קרייתונו" מאת דליה גבריאלי נורי. עריכה מדעית: פרופ' תמר סוברן.  הוצאת הספרים "אוריון", 226 עמודים. מחיר קטלוגי 98 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים המקוונות ברשת כולל באתר עברית, במהדורה דיגיטלית במחיר 30 ₪ או כספר מודפס במחיר 50 ₪, וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובאתר
קיבוצי'לה מאת אורן קינן
בשוליו המזרחיים של עמק בית שאן, נסתר מֵעַיִן, קם לו בשנות ה- 30 קיבוץ מעוז חיים. הספר החדש "קיבוצי'לה" מאת אורן קינן סיפור תקומתו וצמיחתו של הקיבוץ דרך עיניו של ילד תמים ואופטימי, לימים נער, שנולד למייסדי הקיבוץ וגדל בו בתקופה שלאחר מלחמת ההתשה, בזמן שהקיבוץ וחבריו התאוששו מההפגזות הרצופות שספגו במערכה הזאת.
הגיבור האמיתי של קיבוצי'לה הוא הקיבוץ כאורח חיים, בתקופה שהחלה לפני קום המדינה והסתיימה בהדרגה החל בשנות ה- 90, כאשר רוב הקיבוצים עברו הפרטה והתפרקו בזה אחר זה מערכי השוויון שקידשו עד אז כמיטב יכולתם.

בכתיבה מתובלת בהומור ובחן רב מספק קיבוצי'לה לקוראים שלא הכירו מקרוב את החיים בקיבוץ, הזדמנות להתוודע לניסוי החברתי הזה. מנגד, מי שגדל וחי בקיבוץ באותם ימים, ימצא בספר ביטוי לדמויות, לערכים ולחינוך שגם הוא עצמו הכיר, שבלט בו הפער בין הרצון הטוב של המטפלות, ההורים, המחנכים והמורים לבין חוסר ההבנה שהילדים אינם באמת זהים בצרכים וביכולות.

נולדתי במושב וכמו אורן קינן שהביא את סיפור ילדותו ונקודת ראותו האופטימית כילד, כך גם אני בהזדהות מלאה מרגישה עד היום את החיבור האמיץ לשורשי הכפריים ומאושרת בכל יום לחזור לשם ולהריח את האדמה, המשק של ההורים ולנשום את הקהילה שהיתה פעם אחרת... 

אורן קינן הוא איש אופטימי מטבעו, חובב טבע, חקלאות, מכונות וטכנולוגיה. כיום הוא חי בבלגיה ועובד למחיתו בחברה מובילה בתחום הדפוס. את זמנו החופשי מעביר אורן בסדנת העץ והמתכת הקטנה שבמרתף ביתו. קיבוצי׳לה הוא ספרו הראשון.
הספר קיבוצי'לה מלווה באתר אינטרנט המציג בתמונות את הקיבוץ מיום הקמתו, את אנשיו ואורך חייהם.


"קיבוצי'לה" מאת אורן קינן. הוצאת "ספרי ניב", 198 עמודים. מחיר לצרכן 78 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר 


ריקי ברוך

אין תגובות:

פרסום תגובה