יום שישי, 9 באוקטובר 2020

עד שיפוח היום, בתוך קולות וספר שירים חדש-אני עושה זאת בדרכי, ספרים בהמלצה.

 


עד שיפוח היום מאת רחלי בן-צורבימים אלו תוכלו למצא על מדפי הספרים את "עד שיפוח היום", הרומן חדש המתרחש בשנת 1785 בפריז לפתחה של המהפכה הצרפתית ועל רקע שלטונם של מארי אנטואנט ולואי ה־ 16 מתפתח רומן מסעיר, אירוטי ויוצא דופן בין ראש עולם הפשע בצרפת ובמדינות מערב אירופה ובין עלמה חפה מכל חטא. האיש יפה תואר ודון־ ז'ואן כובש לבבות וגם גבר אכזר, חסר מעצורים, פושע ממולח וחד לשון, עשיר מאוד ובעל קשרים עם בית המלוכה ועם מוסדות השלטון בצרפת. האישה צעירה, יתומה ויפהפייה, חסרת כול, טובת לב ותמימה.

כשדיברתי איתו, הוא פיהק בקול, שאל אותי בלעג אם אני רוצה להמית אותו משיעמום, וציווה עליי לשנות מייד את הסוף. האיש חסר הסבלנות הזה הוא למעשה בן דמותו האנושית של יצור עלום וכול יכול שלפניו עמדה משימה אותה נשלח לבצע, והסוף שדרש ממני לשנות סיים סאגה פתלתלה הנעה על שני צירים מקבילים, במהלכה נהפכת הקערה על פיה.

הוא ארמנד ד'ארסו, המכונה בפי כול "השטן". היא איסמרלדה לישצ'ינסקה, שמכריה העניקו לה את השם "המלאך". היא אוהבת אותו, וכשהוא דוחה את אהבתה הוא מנמק: "חוה היא המפתה. תארי לעצמך. בסך הכול הציעה לו, לאדם המטומטם, פרי רקוב, והוא גורש מגן עדן. דמייני לעצמך מה יקרה לאדם, לגבר, אם יתפתה לאהבת הזונות. אם בשל פרי גורש מגן עדן, הרי בשל אהבה ימצא עצמו בגיהינום!. וכשמדובר בקשר ביניהם, ללא ספק ידע מה הוא אומר.

"עד שיפוח היום" הוא רומן הביכורים של רחלי בן-צור, תושבת השרון. נשואה ואם לבן בוגר, סאטיריקנית שפירסמה עד כה סאטירות ברשתות החברתיות והתפנתה רק עתה להוציא לאור את הספר שלפניכם, או כדברי אחד מגיבורי הרומן, "לברוא ולהרוס עולמות".

"עד שיפוח היום" מאת רחלי בן-צור. הוצאת "ספרי ניב", 455 עמודים. מחיר לצרכן 80 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה
בתוך קולות מאת אירית דברת 


"בתוך קולות" מאת אירית דברת בהוצאת "ספרי ניב", הוא רומן מרגש, רומן לירי ואינטימי שהוא גם סיפור של מסע פנימי, וכוחו טמון בעיקר ביכולת לחדור לעומק התודעה של שירה, גיבורת הספר, ולספר את סיפורה בקול אישי וחושני.

כשחייה נעצרים ושירה מחפשת מה יהיו חייה הלאה, תחושה פנימית מכוונת אותה לנסוע רחוק מכאן כדי להתחקות אחר חייה של סבתהּ, לאסוף את מה שהיא יודעת מהסיפורים שסופרו לה, ומתוך מה שהיא משלימה בדמיונה, לעשות סרט עלילתי על חייה. שברי זיכרונות, ריחות וקולות מחייה שלה מתעוררים לחיים במהלך חיפושיה של שירה אחרי העבר של סבתא אירה וכתיבת התסריט, והם נאספים אל הסיפור השלם הבנוי כחלקי פאזל, שרק החלק האחרון בו – לכשיונח – ישלים את הספור כולו.

"אני רוצה לנסוע!" סיפרתי לה. היא התבוננה בי שותקת. מבט שואל.
"אני הולכת לחפש את העקבות של סבתא שלי. את הסיפור שלה. אני רוצה לכתוב אותו, להמציא אותו מחדש. לעשות סרט!" "סרט?!" "אולי, נראה". "יש לך מספיק חומרים לסרט דוקומנטרי?!" תמהה. " לא סרט דוקומנטרי, סרט עלילתי…" (מתוך הספר)


"עם 'בתוך קולות' לאירית דברת הזדמרו בי שורותיו של בורחס: 'לעיתים בין הערביים מביטות בנו אי אלו פנים מעמקו של ראי; המגלה לנו את פנינו אנו. ('אמנות השירה') קולה של אירית דברת – יוצרת מקורית בעלת קול אישי וייחודי – מדבר אלינו, הקוראים, מהפנט, אוחז בנו וסוחף אותנו לצאת יחד איתה ועם הסיפור שטוותה מסע האישי הפנימי שלנו. זוהי יצירה רבת-הדהודים, ואני פסעתי בה באיטיות דרוכה וקשובה משפט אחר משפט ושורה בעקבות שורה. באיטיות רבה – ובו-זמנית – בצעדי ריקוד" - פרופ' אברהם שפירא (פצ'י)

אירית דברת, תושבת גבעת עדה, בעלת תואר שני בלימודי מגדר בשילוב אומנויות, במאית תיאטרון ומנחת קבוצות. "בתוך קולות" הוא ספרה השני. ספרה הראשון, "שם רגלי מוליכות אותי", ראה אור בשנת 2015.

"בתוך קולות" מאת אירית דברת. הוצאת "ספרי ניב", 348 עמודים. מחיר לצרכן 88 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה 

אני עושה זאת בדרכי מאת אליק לזינגר 
ספר השירים של אבא של מאיה אני אוהבת ספרי שירה. מתוך ההרגשה האישית שלי קיים בשירים  סוג של דריסת רגל לתוך אישיותו וחייו של הכותב.  גם כשאני מתלהבת בקריאה ראשונה לא מצליחה לברוח מהשאלה המקננת בי בפנים-למה התכוון המשורר? על  מה הוא מרמז ומה הוא  הרגיש בזמן שכתב כך.  

ארץ זבת חלב ודבש, בכך אין שום חדש. השאלה אם כל אחד בכך חש, כולל מי שללא קורת גג, אף לא דרגש. מי שממלחמת הקיום לא מש ושומע את זה שבעצמו כל הזמן דש, האם גם חייו הם דבש, או שכל יום אותו מרמים מחדש?
"אני עושה זאת בדרכי" מאת אליק לזינגר בהוצאת "ספרי ניב", הוא ספר שירים מקסים ומרגש. כל אחד מכם ודאי ימצא בספר את השירים המדברים אליו ושהוא מתחבר למסר שלהם. יש בשירים חוויות, תובנות, הסתכלות לעתיד, אהבה ועוד - כל זאת מתוך הסתכלות ביקורתית ואופטימית המבוססת על ניסיון רב-שנים.


חִשְׁבוּ עַל כָּךְ

 בַּחוּץ רוּחַ וּסְעָרָה,

בְּחוֹף הַיָּם, בַּכְּפָר אוֹ בָּעֲיָרָה,

הָעוֹלָם חוֹזֵר לִדְהָרָה,

וְאוּלַי כְּדַאי כָּאן לָתֵת הַבְהָרָה:

מַמְשִׁיכִים בְּיֻהֲרָה

כְּאִלּוּ בְּסוּג שֶׁל מִנְהָרָה

כְּעִוְּרִים בִּנְהִירָה

הָרוֹעֲשִׁים בְּשַׁיָּרָה.

הֶבֵּט שֶׁל חֲזָרָה לַשִּׁגְרָה,

לְחִיצָה עַל הַדַּוְשָׁה,

אֲפִלּוּ הַרְעָשָׁה,

אוּלַי לִיצֹר אֲוִירָה.

הַצְדָּקָה והְַאֲנשָָׁה

שֶׁל הִתְנַהֲגוּת חַסְרַת בּוּשָׁה,

בִּיצִירַת סִכּוּן בְּמָנָה גְּדוּשָׁה

שֶׁעֲלוּלָה לִפְגֹּעַ בְּצוּרָה אֲנוּשָׁה

בְּכָל אִישׁ וְאִשָּׁה,

לְלֹא קֶשֶׁר לְדֵעָה וְגִישָׁה,

וּמִתְעוֹרֶרֶת הַרְגָּשָׁה

דֵּי מַדְאִיגָה וְאַף קָשָׁה.

הָאֶפְשָׁרוּת, גַּם אִם קְלוּשָׁה,

שֶׁל יְרִידָה בַּמַּגְלֵשָׁה

אֶל מִחוּץ לַיַּבָּשָׁה,

וְחִשְׁבוּ עַל כָּך, בְּבַקָּשָׁה.

 

אליק לזינגר נולד בברית המועצות לשעבר בשנת 1949 ועלה ארצה בגיל שמונה עם הוריו ואחותו. נשוי לליאה, אדריכלית במקצועה ומטפלת ברפואה סינית. מאמן ומייעץ למנהלים, לבעלי מקצועות חופשיים ואף למשפחות. את אליק מלווים אלפי אנשים שצמאים לשמוע ולקרוא את דעותיו ותובנותיו לחיים, מהם שעבדו איתו בקריירת ניהול ארוכה שבה ניהל מאות עובדים במוסד פיננסי גדול, ורבים אף מיישמים את המלצותיו.

אליק כתב והפיק חמישה ספרים בנושאים שונים ובגיל שבעים החל לכתוב שירים. כמה ממאות השרים שכתב עד כה אף הולחנו והופקו.

אני עושה זאת בדרכי הוא ספר השירים הראשון של אליק, והוא מוקדש למאיה ז"ל, בתם של ליאה ואליק, שעברה לעולם שכולו טוב בשנת 2011 בהיותה בת 22.


ילַדְּתִָי

 יַלְדָּתִי הָאֲהוּבָה,

יַלְדָּתִי הַמַּדְהִימָה,

אֵיךְ מִשָּׁם נִרְאֵית לָךְ הַבְּרִיאָה?

אַתְּ תָּמִיד תִּשָּׁאֲרִי צְעִירָה וְיָפָה,

כְּשֶׁאֲנִי, כְּדֶרֶךְ הַטֶּבַע, מִתְקָרֵב לַיְּצִיאָה.

שִׁמְרִי לִי מָקוֹם לְיָדֵךְ אוּלַי לְיַד הַכְּנִיסָה,

לִכְשֶׁיַּגִּיעַ יוֹמִי, אֶמְצָא אֶת הַמִּקּוּם עַל נְקַלָּה.

מְקַוֶּה שֶׁאֶעֱבֹר אֶת וַעֲדַת הַקַּבָּלָה

וְאֶתְקַבֵּל לְאוֹתָהּ מַחְלָקָה,

לִהְיוֹת שׁוּב קָרוֹב אֵלַיִךְ, אַתְּ הַצַּדִּיקָה.

 

"אני עושה זאת בדרכי – ספר השירים של אבא של מאיה" מאת אליק לזינגר. הוצאת "ספרי ניב", 164 עמודים. מחיר לצרכן 74 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר


ריקי ברוך

אין תגובות:

פרסום תגובה